مزوتراپی یک روش درمانی تزریقی و بی خطر در حوزه جوانسازی پوست و مو می باشد که امروزه طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. این پروسه روشی است که با استفاده از سوزن های بسیار ریزی مواد بیولوژیکی را به داخل پوست تزریق می کند. این مواد بیولوژیکی حاوی انواع ویتامین یا فاکتورهای رشد می باشد. یکی از بهترین خدمات کلینیک سپاهان در اصفهان این پروسه درمانی است.

 

مزوتراپی

 مزوتراپی

مزوتراپی که یکی از روش های جوان سازی پوست بدون جراحی می باشد ، در ریشه یونانی خود ، از دو کلمه (Meso) به معنی میان و کلمه (Therapeia) به معنی درمان پزشکی تشکیل شده است. این تکنیک در برای فرایند جوانسازی پوست ، از تزریق های میکرو برای انتقال عتاصر طبیعی فعال و دارو های هومیوپاتیک به پوست ، بهره می گیرد. در این پروسه که یکی از روش های درمانی نوین است ، دارو به جای آن که از طریق دهان خورده شود ، در قسمت های مختلف پوست تزریق می شود. معمولا این تزریق ها در فاصله های زمانی منظم و توسط دستگاه های مزوتراپی ، در پوست انجام می شود. این تزریق ها به صورت داخل یا زیر جلدی بوده و مخلوطی از مواد هومیوپاتیک ، عصاره های گیاهان ، ویتامین ها ، دارو ها و عناصر حیاتی دیگر را به صورت مقادیر میکروسکوپی ، به لایه های پوست انتقال می دهند. بنابراین می توان گفت ، این روش تا حدودی دارای تهاجم می باشد. برای اینکه بیماران دردی را در هنگام فرایند حس نکنند ، معمولا از بی حسی موضعی در ناحیه تزریق استفاده می شود. این روش دوره نقاهت ندارد و فرد می تواند پس از هر جلسه درمانی ، فعالیت های روز مره خود را از سر گیرد.

مزوتراپی چه کاربردهایی دارد؟

این تکنیک در شاخه زیبایی و درمانی کاربرد بسیاری دارد ؛ از جمله :

 • جوانسازی پوست
 • بهبود ضایعات عروقی
 • استفاده در ارتوپدی
 • درمان لک های صورت
 • رفع غبغب زیر چانه و گردن
 • درمان و تقویت ریزش مو
 • رفع ترک های ناشی از بارداری
 • درمان بیماری روماتیسمی و عفونی
 • از بین بردن چربی بدن به صورت موضعی
 • رفع افتادگی و چین و چروک پوست صورت
 • درمان پف ، تیرگی و خطوط اطراف چشم
 • استفاده از این روش در پزشکی ورزشی

انجام مزوتراپی چه مزایایی دارد ؟

 1. این روش سریع و موثر می باشد.
 2. این روش درمانی بدون درد است.
 3. درمان با این روش مقرون به صرفه است.
 4. به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد.
 5. حجم تزریق مواد بیولوژیکی قابل تنظیم می باشد.
 6. مشکلات گوارشی ایجاد نمی کند و کاملا بی خطر است.

 

مزوتراپی

مکانیزم عملکرد مزوتراپی چگونه است ؟

این روش جوانسازی پوست و مو به دو صورت فیزیکی و شیمیایی باعث تحریک کلاژن سازی می شود.

عملکرد مکانیکی ( فیزیکی ): سوزن های استفاده شده برای تزریق محلول سوراخ های ریزی را در پوست ایجاد می کند که باعث تحریک تولید کلاژن و الاستین در آن ناحیه می شود ؛ کلاژن و الاستین دو عنصر مهم در داشتن پوست و موی سالم می باشد.

عملکرد شیمیایی: مواد بیولوژیکی زمانی که در ناحیه تحت درمان تزریق می شوند ، باعث واکنش لایه مزودرم و بهبود عارضه می شود ؛ باید توجه داشت که کیفیت مواد استفاده شده از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. مدت زمان انجام این تزریق برای هر فرد متفاوت می باشد ، با این حال یک جلسه درمان با توجه به ناحیه مورد نظر حدود 10 تا 30 دقیقه طول می کشد.

مواد تشکیل دهنده مزوتراپی چیست؟

مواد معدنی: وجود مقادیر مختلفی از مواد معدنی همانند فسفر و روی ، مس و موارد دیگر که تاثیرات بی نظیری در شادابی و سلامت پوست و موی افراد نیز دارد می تواند سبب رشد مو نیز شود.

ال- کارنتین: در تجزیه چربی های زیر پوست و جلوگیری از ایجاد سلولیت در پوست افراد نیز بسیار مفید بوده و به گذراندن روند طبیعی رشد مو کمک می کند.

ویتامین ها: وجود ویتامین های مختلف مانند ویتامین آ که دارای خاصیت کلاژن ساز بوده همچنین ویتامین ث که دارای مقادیر بسیاری از آنتی اکسیدان می باشد و در بخش های مختلف تاثیرات فوق العاده ای می گذارد.

آمادگی قبل از مزوتراپی

 1. بهتر است ، از مدتی قبل از آن از مصرف الکل و استعمال دخانیات ، خودداری نمایید.
 2. به بانوان توصیه می شود ، در روز انجام این روش بدون آرایش به کلینیک مراجعه نمایند.
 3. در اولین قدم ، افراد زیباجو باید به دنبال پزشک ماهر و چیره دست در اصفهان و در کلینیک سپاهان در این زمینه باشند تا بدین طریق ، بتوانند بهترین نتایج را از این روش دریافت کرده و از عوارض و خطرات ناشی از آن نیز در امان بمانند.
 4. قبل از اینکه مزوتراپی انجام دهید ، حداقل از یک هفته قبل ، از مصرف دارو هایی ، چون آسپرین و پروفن و سایر داروهای ضد التهاب استروئیدی خودداری نمایید ، چرا که مصرف این داروها ممکن است موجب بروز خون ریزی و کبودی در طول درمان این تکنیک شود.
 5. پزشک معالج را در جریان تمامی سوابق پزشکی خود ، از جمله داروهای مصرفی ، حساسیت های دارویی ، ابتلا به بیماری های خاص و از این قبیل موارد قرار دهید.

 

مزوتراپی

عوارض جانبی و خطرات مزوتراپی چیست ؟

به طور کلی در صورتی که درمان تحت نظر پزشک متبحر انجام شود ، عارضه و خطر خاصی برای افراد نخواهد داشت ؛ اما ممکن است یک سری عوارض جزئی و گذرا داشته باشد ، این عارضه ها عبارتند از :

 • درد
 • ورم
 • خارش
 • قرمزی
 • کبودی
 • عفونت
 • زخم ها
 • حالت تهوع
 • حساسیت
 • ریزش مو در محل تزریق
 • تکه های تیره پوست

چه مراقبت هایی بعد از تزریق مزوتراپی باید رعایت شود ؟

 • از کمپرس سرد برای کاهش تورم و کبودی استفاده کنید.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک ، باید مرتب و به موقع مصرف شوند.
 • تا مدتی از انجام فعالیت هایی که منجر به تعرق می شود ، خودداری نمایید.
 • به مدت 12 ساعت بعد از مزوتراپی از استحمام و شنا کردن ، خودداری کنید.
 • تا یک هفته از برنزه کردن ، پیلینگ شیمیایی ، میکرودرم و بند انداختن خودداری کنید.
 • تا 8 ساعت پس از تزریق از حمام داغ ، قرار گرفتن در گرمای شدید ، استفاده از آب گرم پرهیز کنید.
 • در صورتی که از این روش برای رفع پف چشم استفاده کرده اید ، هنگام دراز کشیدن یک یا دو بالش زیر سر خود قرار دهید.

بهترین پزشک در کلینیک سپاهان و در اصفهان به طور مفصل در رابطه با مراقبت های قبل و بعد از مزوتراپی ، به شما توضیح می دهد. از آنجایی که این مراقبت ها از اهمیت به سزایی برخوردار است ، به شما توصیه می شود به هیچ عنوان ، در رعایت توصیه و دستورالعمل های ایشان سهل انگاری نکنید.

زمان استراحت بعد از این پروسه درمانی

مزوتراپی روشی کم تهاجمی است و جراحی محسوب نخواهد شد ، از این رو بعد از درمان نیاز به استراحت طولانی مدت نیست و در بیشتر مواقع افراد می توانند به راحتی فعالیت های روزمره خود را انجام دهند. در برخی موارد ممکن است ، فرد به دلیل تورم و درد در ناحیه مورد درمان ، به یک روز استراحت نیاز داشته باشد.

تاثیرات شگفت انگیز مزوتراپی چیست؟

خون رسانی: در اکثر فرمول ها و محلول های مزوتراپی ، داروهای موثر در اتساع دهنده عروق وجود داشته ، که سبب افزایش میزان گردش خون در بافت ها نیز خواهد شد.

غذا رسانی به بافت و فولیکول ها: در این محلول درمانی از انواع ویتامین ها ، آمینواسید ها و مواد معدنی لازم و ضروری که سبب غذا رسانی به بافت و فولیکول های پوست زیبا جویان می شود استفاده شده است.

منع تحلیل فولیکول ها: این محلول سبب افزایش قدرت و بهبود حالت موها شده و از تحلیل رفتگی فولیکول های مو نیز جلوگیری می کند.

چربی پوست: مواد موجود در این تکنیک درمانی ، ترشح غدد چربی در زیر پوست افراد را به میزان کافی کنترل می کند تا از ترشح بیش از حد آن جلوگیری شود.

کاشت مو: بهتر است بدانید که برای کاشت مو و استفاده از مزوتراپی مو در سه حالت استفاده خواهد شد ، که قبل از کاشت به منظور بهبود خونرسانی به پوست سر بوده ، بلافاصله بعد از کاشت جهت کاهش ورم و التهاب می باشد و مدتی پس از کاشت برای التیام زخم ها و تقویت گرافت ها موثر خواهد بود ، که تاثیرات بسیار عالی و رضایت بخشی خواهد داشت.

 

مزوتراپی

مزوتراپی مو

در مزوتراپی مو دارو ها ، ویتامین ها و عناصر غذایی از طریق سوزن های بسیار ریز به پوست سر و در محل قرار گیری فولیکول های مو تزریق می شوند. این روش کاملا بدون درد است و درمان حدود 40 دقیقه طول می کشد. تاثیرات آن بر موی سر در درمان ریزش مو به سرعت قابل مشاهده است ؛ چرا که دارو های مورد نیاز مستقیما در محل ریشه مو و دقیقا به مقدار لازم تزریق می شوند. انتخاب ترکیب دارویی که در این روش مورد استفاده قرار می گیرند ، برای هر فرد متفاوت است و به فاکتور های مختلفی چون  سلامت عمومی و نوع عارضه ای که موجب ریزش مو شده است ، بستگی دارد. این روش برای افرادی که دارای مو سالم هستند نیز مناسب است و موجب تقویت و مراقبت از مو در مقابل ریزش خواهد شد.

مزوتراپی برای لاغری

امروزه روش های متعددی برای از بین بردن چربی های اضافی بدن وجود دارد. مزوتراپی لاغری به دلیل کمتر تهاجمی بودن و عدم نیاز به برش برای از بین بردن چربی ها ، یکی از روش های مناسب برای لاغری می باشد. برای از بین بردن چربی ها در ناحیه شکم ، پهلو و لگن در این تکنیک لاغری ، از طریق سوزن های مخصوص ، مواد چربی سوز به این نواحی بدن تزریق می شوند. معمولا لاغری به چند جلسه درمانی نیاز دارد.

هزینه مزوتراپی چقدر است ؟

هزینه مزوتراپی ، از پرتکرارترین سوالات در میان متقاضیان زیبا جو ، می باشد. در پاسخ به این پرسش ، باید ذکر کرد از آنجایی که ، هزینه این پروسه در هر فرد با توجه به پارامترهای متفاوت ، متغیر است. هزینه قطعی آن تنها توسط پزشک پس از انجام معاینات مورد نیاز ، مشخص می گردد ؛ بنابراین ، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این باره ، به پزشک خوب در اصفهان و در کلینیک سپاهان مراجعه کرده و تحت معاینه قرار گیرید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • نوزده − 12 =