بوتاکس

بوتاکـس نوعی سم به نام کلستریدیوم بوتولینوم می باشد که امروزه برای درمان بسیاری از بیماری ها و جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که تصمیم به انجام این پروسه زیبایی گرفته اید ، با مراجعه به دکتر طالبی در کلینیک سپاهان ، بهترین مرکز زیبایی در اصفهان ، می توانید تزریق این ماده کاربردی را انجام دهید.

 

بوتاکس - کلینیک سپاهان

 

تزریق بوتاکس و کاربردهای آن

 • رفع خط اخم
 • لیفت ابرو
 • رفع خط لبخند
 • بالا بردن گوشه لب ها
 • بهبود افتادگی پوست
 • درمان تعریق زیر بغل و کف دست
 • از بین بردن خطوط ریز اطراف چشم
 • از بین بردن خطوط موجود در پیشانی
 • رفع چین و چروک های موجود در صورت و گردن

رایج ترین نواحی تزریق بوتاکس

خطوط اخم : خط اخم به طور شایع در میان دو ابرو شکل می گیرد ، این خطوط چهره افراد را کمی عصبانی و جدی تر نشان می دهد ، که با استفاده از پروسه جوانسازی بوتاکس هر گونه چین و چروک و هرگونه خطوط در این نواحی از بین می رود. جالب است بدانید که بکارگیری از این پروسه در این ناحیه یکی از رایج ترین پروسه های درمانی میان عده بسیاری از خانم ها و آقایان می باشد.

خطوط اطراف چشم :  همه ما عادت هایی نادرست را به صورت روزانه تکرار می کنیم ، که می تواند در ایجاد خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم ها تاثیر بگذارد ، که به مرور زمان شاهد آن خواهید بود ، بکارگیری از بوتاکس می تواند در از بین رفتن آن ها تاثیر بگذارد.

چین و چروک های گردن : حتما شما نیز به دنبال یک راه کار موثر جهت رفع چین و چروک های گردن خود می باشید  ، در واقع عده بسیار زیادی از افراد به این عارضه مبتلا می شوند که برایشان ناخوش آیند می باشد ، در واقع تزریق بوتاکس می تواند در از بین بردن آن ها نیز بسیار کاربردی باشد.

خطوط پیشانی : استرس و نگرانی ، همواره در زندگی تمامی افراد وجود دارد ، که می تواند تاثیر خود را به مرور در صورت نشان دهد ، چروک های روی پیشانی نیز می تواند ناشی از این عوامل باشد ، که حتی در سنین کم و نوجوانی به وجود خواهند آمد.

خطوط اطراف دهان : بسیاری از افراد که دخانیات به خصوص سیگار مصرف می کنند ، به مرور زمان با خطوط اطراف دهان خود رو به رو می شوند ، بوتاکس می تواند تاثیرات منفی آن را که سبب ایجاد خطوط اطراف دهان شده از بین ببرد. این خطوط به عنوان یکی از علائم پیری بوده که تنها در افراد سیگاری دیده نمی شود ، بلکه با افزایش سن و به مرور همه ما شاهده به وجود آمدن آن ها خواهیم بود.

این تکنیک چگونه باعث جوانسازی پوست می شود ؟

ماهیچه های بدن از اعصاب دستور می گیرند ، فرمان حرکت اعضای بدن توسط یک ماده به نام استیل کولین به ماهیچه ها ارسال می شود. با تزریق بوتاکس در ناحیه مورد نظر ، استیل کولین دیگر ترشح نمی شود و در نتیجه باعث فلج شدن آن ماهیچه می شود. به این صورت این ماده ، با کاهش انقباض ماهیچه ها باعث جوانسازی پوست می شود.

تزریق بوتاکـس به چه افرادی توصیه نمی شود

 • افرادی که سن آن ها کمتر از 18 سال می باشد.
 • بانوانی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری قلبی- عروقی هستند.
 • افرادی مبتلا به بیماری ام اس یا نارسایی کلیه هستند.
 • افرادی که از نظر ایمنی بدن شان ضعیف است.
 • افرادی که مشکلات انعقادی دارند.
 • افرادی که سابقه حساسیت به دارو دارند.
 • افرادی که به پروتئین گاو حساسیت دارند.
 • افرادی که در دو هفته اخیر واکسیناسیون انجام داده اند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری های عفونی هستند.

 

 

انتخاب بهترین کلینیک زیبایی در اصفهان

 • افرادی که قصد انجام جوانسازی پوست با تزریق بوتاکس در اصفهان را دارند ، بهتر است برای درمان به بهترین کلینیک زیبایی در اصفهان مراجعه کنند.
 • برای انتخاب یک کلینیک زیبایی خوب در اصفهان ، می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید یا در گوگل به عنوان مثال بهترین کلینیک زیبایی در اصفهان را جستجو نمایید.
 • پس از تهیه لیستی از بهترین مرکزهای زیبایی اصفهان ، درباره آن ها تحقیق کرده و پس از آن برای مشاوره نزد بهترین آن ها بروید.
 • در جلسه مشاوره تمامی انتظارات خود را از انجام این روش جوانسازی پوست به پزشک ، بگویید تا به درستی شما را راهنمایی نماید ، همچنین برای اطمینان از انتخاب خود ، نمونه کارهای آن ها را مشاهده کنید.

برای مشاهده نمونه کارهای کلینیک تخصصی پوست و مو و لیزر سپاهان ، بهترین کلینیک زیبایی در اصفهان ، می توانید به گالری تصاویر وب سایت یا صفحه اینستاگرام این مرکز مراجعه کنید.

اقدامات قبل از تزریق به شرح ذیل می باشد

 1. در صورتی که مبتلا به بیماری خاصی هستید و دارو استفاده می کنید ، به اطلاع پزشک خود برسانید.
 2. سه الی هفت روز قبل از مراجعه برای تزریق بوتاکـس از داروهای رقیق کننده خون ، الکل و دخانیات استفاده نکنید.
 3. چنانچه باردار بوده یا در دوران شیردهی هستید ، بهتر است تزریق این پروسه را به تعویق بیاندازید.

 

بوتاکس - کلینیک سپاهان

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکـس که فرد باید رعایت کند

 1. ناحیه هایی را که تزریق در آن ها انجام شده است ، ماساژ ندهید.
 2. تا 24 ساعت از مواد آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید.
 3. تا چند ساعت بعد از تزریق ، از کمپرس سرد استفاده کنید.
 4. در صورتی که سر درد داشتید ، می توانید از استامینوفن یا کدئین استفاده کنید.
 5. تا 4 ساعت بعد از تزریق ؛ از دراز کشیدن و خم کردن سر به سمت پایین خودداری کنید.
 6. تا 48 ساعت بعد از انجام این پروسه زیبایی ، از رفتن به حمام و سونای داغ اجتناب کنید.
 7. احساس سنگینی و تورم پلک در چند روز اول تزریق این ماده امری طبیعی می باشد.
 8. دو هفته بعد از تزریق برای بر طرف کردن عیوب و معاینه به پزشک خود مراجعه کنید.
 9. سه روز قبل و بعد از تزریق بوتاکس از مصرف دارهایی همچون وارفارین و آسپرین خودداری کنید.
 10. در صورتی که بعد از تزریق ، دچار دو بینی و افتادگی پلک شدید ؛ سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.
 11. بعد از تزریق هیچ دوره ی ریکاوری وجود ندارد بنابراین شما می توانید به راحتی کارها و فعالیت های گذشته ی خود را ادامه دهید،البته باید از مالش دادن اطراف ناحیه ی تزریق و همچنین از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین تا چند روز پس از تزریق، خودداری کنید.
 12. تزریق به وسیله ی سوزن انجام می شود و شما ممکن است پس از تزریق متوجه آثار کوچکی ناشی از فرو بردن سوزن ها روی پوستتان شوید،این آثار موقتی بوده و پس از چند روز از بین خواهد رفت.
 13. خوابیدن پس از بوتاکس تا مدت زمان ۴ ساعت ممنوع می باشد. از این رو در این بازه زمانی از خم شدن و یا خوابیدن که باعث کبودی در پوست می شود خودداری کنید که بهتر است تا چند ساعت پس از بوتاکس در حالت نشسته قرار بگیرید.
 14. برای درمان التهاب صورت پس از بوتاکس می ‌توانید از تمرینات صورت همانند اخم کردن ، بالا انداختن ابروها و خندیدن کمک بگیرید که باعث کاهش عوارض بوتاکس می شود.
 15. برای رعایت نکات مراقبتی پس از بوتاکس صورت از انجام درمان‌های پوستی تا ۴۸ ساعت اجتناب کنید. از این رو استفاده از هر گونه محصول مراقبت از پوست و اسکراب‌های لایه بردار در این زمان ممنوع است. ماساژ پوستی نیز اثر تزریق را کاهش می ‌دهد و می بایست به تعویق بیفتد.
 16. استحمام پس از پروسه بوتاکس نیز تا ۲۴ ساعت پیشنهاد نمی‌ شود زیرا فشار آب در محل تزریق موجب آسیب می شود. علاوه بر فشار آب ، بخار گرم آن نیز موجب کبودی تزریق می ‌شود.
 17. استفاده از رنگ مو پس از تزریق بوتاکس توصیه نمی‌ شود زیرا در این زمان ، رنگ بر روی موها قرار داشته و باعث بالا رفتن دمای سر و گردش خون در این نواحی و نیز افزایش تورم و کبودی محل تزریق می شود.
 18. شیوه خوابیدن در مراقبت پس از بوتاکس باید طوری باشد که باعث فشار به صورت فرد در زمان خواب نشود. از این رو خوابیدن به شکم و پهلو مناسب نیست.
 19. یکی از مهمترین نکات مراقبتی پس از بوتاکس پیشانی استفاده نکردن از هدبند ، کلاه و پوشش‌هایی است که باعث فشار به پیشانی فرد می‌ شود. این پوشش‌ها موجب پخش مواد تزریق شده و انقباض عضلات پیشانی می ‌شود.
 20. مواظبت پس از بوتاکس دور چشم باعث اهمیت زیادی می شود که در برطرف شدن چین و چروک‌های زیر چشم بسیار تاثیرگذار است. برای کاهش التهاب یا کبودی ناشی از بوتاکس در نواحی اطراف چشم نباید از داروهای ضد التهاب استفاده کنید. کرم‌های دور چشم موجب ماندگاری بوتاکس می ‌شود که پس از آن استفاده منظم از آن ها در جهت ثبات این فرایند جوانسازی موثر است.
 21. افتادگی در پلک پس از این فرایند جوانسازی به‌ ندرت پیش می ‌آید که موقتی بوده و ممکن است در زمان تزریق مقداری از مواد تزریق شده وارد قسمتی از پلک شده که سبب فلج شدن موقت عضلات پلک شود.

 

بوتاکس

 

ماندگاری بوتاکس

چند تغییر جزئی در برنامه زندگی می تواند به شما در طولانی شدن اثرات بوتاکس کمک کند.این تغییرات شامل موارد زیر است:

 • سیگار نکشید.
 • استرس را کنترل کنید.
 • درمان را زودتر شروع کنید.
 • رژیم غذایی سالم را دنبال کنید.
 • از محصولات مراقبت از پوست استفاده کنید.
 • قرار گرفتن در مقابل نور خورشید را محدود کنید.
 • آبرسانی به بدن خود را به خوبی انجام دهید.
 • دستورالعمل های بعد از تزریق بوتاکس را دنبال کنید.
 • از عادات منجر به چروک شدن صورت می شود خودداری کنید(مثلا درهم کشیدن ابروها ، می تواند چین و چروک های جدیدی را ایجاد کند.)
  تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل های روی( زینک ) ، می تواند باعث افزایش نتایج شود.

 

 

نحوه انجام تزریق بوتاکس

با توجه به اینکه انجام این فرایند زیبایی به هیچ بیهوشی نیاز ندارد اما اغلب بعضی از زیباجویان به دلیل اینکه بسیار حساس هستند ، پزشک قبل از انجام آن از بی حسی موضعی استفاده می کند. سپس پس از پاک شدن پوست ، ماده‌ بوتاکس تزریق می ‌شود . مدت تزریق نیز با توجه به نواحی اعمال آن متغییر است. با انجام این پروسه زیبایی ، سیگنال‌های فرستاده شده از عصب به عضله ، توسط توکسین موجود در محلول مسدود می شوند و در نهایت دیگر عضلات منقبض نمی شوند. با از بین رفتن این انقباض و شل شدن عضلات ، چروک‌های موجود در پوست صاف می‌ شوند.

کاندیدای مناسب تزریق بوتاکس

 • افرادی که دارای پوستی با چین و چروک می باشند .
 • اشخاصی که از نتایج درمان ، انتظارات واقع بینانه ای دارند.
 • تزریق بوتاکس برای اشخاصی که تعریق بسیاری دارند.

عوارض تزریق بوتاکس

بوتاکس یکی از فرایندهایی است که عوارضی به همراه ندارد اما در صورتی که فرد این پروسه زیبایی را نزد پزشکی انجام دهد که تبحر و مهارت بالایی ندارد ، ممکن است پلک متقاضی دچار افتادگى شود که اغلب بعد از 2 تا 4 هفته رفع می شود و ماندگار نیست. همچنین توسط قطره چشمى اپراکلونیدین تاثیر این افتادگى از بین خواهد رفت. از عوارض طبیعی تزریق بوتاکس ، آلرژى دارویى به‌ شکل تورم نواحی دور چشم و پیشانى می باشد که پس از چندین ساعت برطرف خواهد شد. در کل باید گفت که آلرژى به بوتاکس موردی نادر است که در اشخاصى با سابقه آلرژى ، آسم ، فشارخون و غیره  بیشتر مشاهده می‌ شود. گاهی نیز کبودى پس از انجام این روش زیبایی ایجاد می شود که پس از ٧-١٠روز از بین می‌ رود.

بوتاکس صورت مردان در اصفهان

معمولا تزریق بوتاکس برای مردان به منظور جوانسازی پوست و همچنین رفع چین و چروک و خطوط صورت آنها انجام می شود. به همین منظور در قسمت های بالایی صورت استفاده می شود و به عنوان یکی از بیشترین عمل های زیبایی در آمریکا می باشد. در ایران نیز این عمل در سطح گسترده انجام می شود. درمان خطوط پنجه کلاغی در لبه های چشم و خطوط واقع در بین ابروها از جمله این موارد می باشد. این پروسه می تواند دامنه ی وسیعی از خطوط صورت را در مردان به سادگی درمان کند.

تفاوت بوتاکس با فیلر

به طور کلی باید گفت که فرد بعد از تزریق فیلر ، چین و چروک های موجود در چهره اش پر می شوند ، اما با تزریق بوتاکس چروک های عمیق تر موجود در پیشانی و اطراف چشم از بین می رود. تفاوت بوتاکس و فیلر (ژل) طوری است که با مراجعه به پزشک و بررسی وضعیت چین و چروک های پوستی شما توسط ایشان ، بهترین گزینه برایتان در نظر گرفته می شود. یکی دیگر از تفاوت های بوتاکس و فیلر هزینه انجام آن هاست که با توجه به برند و نواحی تزریق با یکدیگر متفاوت است.

 

🌟 رفع خطوط گردن با تزریق بوتاکس در کلینیک سپاهان

 

آیا استفاده مکرر از بوتاکس مفید است؟

افرادی که بوتاکس را به طور منظم ، طبق گفته های پزشک دریافت می کنند ، مجبور نیستند برای ترمیم سریع این پروسه اقدام کنند. با درمان عضلاتی که باعث چین و چروک می شوند ، احتمال اینکه چروک ها مجدد همانند قبل شکل بگیرند وجود ندارد و دیگر نیاز نیست که مراجعه کننده به طور مرتب نیاز به بوتاکس داشته باشد. در نهایت افراد پس از تمدید مجدد این پروسه طبق توصیه های پزشک در مدت زمان بالا ، کمتر به بوتاکس نیاز خواهند داشت. به طور کلی باید گفت که استفاده منظم از بوتاکس سبب می شود مدت زمان تاثیر آن ، هر بار طولانی تر شود. بوتاکس در واقع عضلات را تنبل و فعالیت این عضله ها را کند می کند. کم شدن فعالیت آن ها ، سبب می ‌شود برای رفع چروک‌ها با گذشت زمان ، درمان‌های بوتاکس کم ‌تر اما همان اثر را چهره افراد ایجاد کند. باید به این نکته توجه کرد که پس از استفاده مداوم از بوتاکس طبق تجویز دکتر ، با توقف درمان نیز چروک ها به طور کامل بر نمی گردند و داوطلب نسبت به قبل ، جوان تر به نظر می ‌رسد.

زمان اثر کردن بوتاکس چقدر طول می کشد؟

متقاضی بلافاصله پس از شروع درمان چین و چروک با بوتاکس در هر شرایطی که باشد ، از یک روز تا ده روز ، تاثیر این فرایند زیبایی را مشاهده می کند و در کل ، مدت زمان این بهبودی به طور متوسط ، حدود سه تا هشت ماه می باشد زیرا در این مدت ، بدن فرد گیرنده های جدیدی در عضله خود می سازد.

آیا داوطلب بعد از بوتاکس می بایست از انجام هر کاری اجتناب کند؟

به طور کلی ، باید گفت که خیر. در صورتی که پزشک ، این تکنیک را درست و به طور دقیق انجام داده باشد ، مواد بوتاکس هیچ حرکتی نخواهند داشت و پس از آن ، شخص با هیچ گونه ایراد و مشکلی روبرو نمی شود. اثر و جای سوزن های حاصل از تزریق نیز ،  در عرض چند دقیقه محو می شوند. بوتاکس تزریق شده در چند میلی متری زیر پوست پخش می شود و به آرامی طی زمان گفته شده که برای هر فردی متفاوت است اثر می کند.

آیا ممکن است عمل بوتاکس پس بزند؟

اشخاصی که به طور منظم ، بوتاکس را نزد پزشکی باتجربه انجام داده باشند ، بنابراین ممکن نیست این اتفاق برایشان ایجاد شود و مجبور نخواهند بود برای رفع آن اقدام کنند. پس به شما زیباجویان عزیز پیشنهاد می کنیم که در انتخاب پزشک دقت و تحقیقات کافی را انجام دهند.

آیا ممکن است تاثیر بوتاکس از مدت زمانی که پزشک توصیه کرده بیشتر شود؟

بله ، با درمان به موقع عضلاتی که موجب چین و چروک می شوند ، آن ها به مرور زمان کوچکتر و ضعیف تر می شوند ، به طوری که احتمال بازگشت چروک ها سریع اتفاق نمی افتد و نیاز به بوتاکس در تاریخ مقرر نخواهد بود. در نهایت داوطلب کمتر به بوتاکس نیاز خواهد داشت ، البته باید خاطر نشان کنیم که این موضوع در افرادی با سنین بالاتر و همچنین کسانی که ورزش های سخت انجام می دهند صدق نمی کند و باید برای رفع چین و چروک چهره به طور منظم بوتاکس را انجام دهند.

هزینه تزریق این تکنیک جوانسازی چقدر می باشد ؟

قیمت تزریق بوتاکس با توجه به ناحیه تحت درمان و میزان مواد مورد نیاز برای تزریق و از این قبیل موارد تعیین می شود.

تزریق بوتاکـس برای کدام دسته از افراد ممنوع می باشد ؟

دکتر طالبی در کلینیک سپاهان ، بهترین کلینیک تخصصی پوست ، مو و لیزر در اصفهان در موارد زیر تزریق این ماده را ممنوع می داند :

 • بانوان باردار یا شیرده نباید این پروسه را انجام دهند. چرا که ممکن است ماده بوتاکس بر روی جنین یا شیر مادر تاثیر گذار باشد.
 • بیمارانی که سابقه ابتلا به بیماری های عصبی عضلانی همچون MS ، ALS و غیره را دارند ، نباید این پروسه زیبایی را انجام دهند ، چرا که ممکن است ماده این پروسه جوانسازی ناقل های عصبی را تحت تاثیر قرار دهد و موجب تشدید علائم بیماری شود.
 • افراد مبتلا به بیماری میوپاتی نیز باید از تزریق این ماده خودداری نمایند.

آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد ؟

در صورتی که برای تزریق به بهترین کلینیک زیبایی مراجعه کنید و در آن مرکز پزشک از بهترین نوع بوتاکس برای تزریق استفاده کند ؛ دچار عارضه ای نخواهید شد.

 

 

سوالات متداول درباره بوتاکـس

به طور قطع افرادی که قصد تزریق این ماده جوانسازی صورت را دارند ، پیش از انجام آن با یک سری سوالات در ذهن خود مواجه هستند. به همین دلیل در ادامه این مقاله ، به یک سری از متداول ترین سوالات این عزیزان پاسخ داده ایم.

 • آیا تزریق بوتاکـس دردناک است ؟

در واقع تزریق این ماده ، به پوست از طریق سرنگی که حاوی سوزن بسیار ظریفی است انجام می شود. به همین دلیل پیش از شروع درمان به منظور کنترل یا کاهش درد ناشی از تزریق ، بی حسی موضعی به ناحیه تحت درمان زده می شود و به این ترتیب حین درمان بیمار متوجه هیچ دردی نخواهد شد. لازم به ذکر است درد ناشی از تزریق بوتاکس کمتر از درد تزریق فیلر یا تزریق ژل می باشد.

 • تاثیر این تکنیک به چه صورت است ؟

در واقع بیماران باید بدانند که تاثیر بوتاکس بلافاصله پس از تزریق قابل مشاهده نیست و یک الی دو هفته طول می کشد تا اثر آن ، قابل مشاهده شود. در واقع این پروسه زیبایی به تدریج اثر کرده و نتیجه نهایی آن مشخص می گردد.

 • ماندگاری بوتاکـس چقدر است ؟

در واقع باید گفت که ماندگاری اثر بوتاکس همیشگی نیست و معمولا حدود 6 ماه باقی می ماند. به همین دلیل لازم است هر 6 ماه یک بار به منظور تمدید و ترمیم درمان ، تزریق مجدد انجام شود. هر چه تعداد جلسات بیشتری تزریق انجام شود ، به تدریج نتایج بهتر و ماندگار تری حاصل خواهد شد.

 • حداقل فاصله میان دو جلسه درمان چقدر است ؟

به طور کلی نباید فاصله میان هر جلسه بیشتر از سه ماه شود.

دکتر طالبی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

مقالات مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

کلینیک سپاهان