امروزه راه های متفاوتی برای جوانسازی پوست وجود دارد که می توان به تزریق بوتاکس ، تزریق ژل ، مزوتراپی ، لیفت با نخ و تزریق چربی اشاره کرد.این پروسه یکی از روش های درمانی می باشد که حوزه زیبایی را با تحول چشم گیری مواجه کرده است و در کلینیک سپاهان اصفهان نیز توسط پزشک متخصص به انجام می رسد. در این روش درمانی از چربی خود بدن برای پیوند در نواحی مورد نظر استفاده می شود به این صورت که از چربی هایی که در شکم ، پهلو ، ران ها و بازو وجود دارد ، برداشته شده و در سانتریفیوژ با سرعت بالا چرخانده می شود تا سلول های چربی از ناخالصی ها جدا گردد و برای تزریق در ناحیه های تحت درمان آماده شود.

 

تزریق چربی

 

تزریق چربی چه کاربردهایی دارد ؟

 • بهبود خط اخم
 • بهبود خط خنده
 • زیبایی چانه
 • زیبایی گونه
 • چاق کردن ساق پا و باسن
 • جوانسازی پوست دست
 • از بین بردن چین و چروک موجود در صورت
 • انتقال چربی به زیر چشم برای از بین بردن سیاهی و چین و چروک اطراف آن

سن مناسب جهت تزریق چربی

این پروسه جوانسازی دارای طرفداران بسیار زیادی می باشد ، در این میان بهتر است بدانید که این پروسه دارای محدودیت سنی نبوده و با توجه به آن که بسیار کم تهاجم است افراد در هر سنی می توانند از آن استفاده کنند. اما پزشک توصیه می کند افراد زیر 18 سال و بالای 80 سال ، برای بکارگیری از پیوند چربی اقدام نکنند. در صورتی که  زیبا جویان بازه سنی 18 الی 75 سال از اصلی ترین کاندیدا شناخته می شوند.

آیا پیوند چربی نیازمند ترمیمی است؟

بهتر است بدانید که بر خلاف تزریق بوتاکس و فیلر ، پروسه تزریق چربی نیازمند ترمیمی و تزریق مجدد نمی باشد. البته به منظور رسیدن به نتیجه ای ایده آل ممکن است پزشک توصیه کند تا زیبا جو مجدد تزریق را انجام دهد.

تزریق چربی چه مزایایی دارد ؟

 1. مقرون به صرفه می باشد.
 2. ایمنی بالایی دارد.
 3. این روش درمانی ایجاد آلرژی و حساسیت نمی کند.
 4. نتایج پس از مدت کوتاهی قابل مشاهده می باشد.
 5. نتایج حاصل از این روش بلند مدت می باشد.

آیا تاثیرات چربی دائمی است ؟

بسیاری از افراد قبل از اقدام به جوانسازی پوست با این روش می خواهند بدانند ماندگاری تزريق چربي چقدر است. باید به آن ها پاسخ داد این روش طی تحقیقاتی که انجام شده است تزریق چربی به عنوان یکی از پرکننده های دائمی شناخته شده است. البته این پروسه جوانسازی حتما باید دو تا سه بار ترمیم شود تا ماندگاری دائمی پیدا کند. در غیر اینصورت ۷۰ درصد چربی منتقل شده در مرحله اول جذب می شود.

تعداد جلسات مورد نیاز این پروسه چقدر است؟

در صورتی که مشکلات موجود در نواحی مورد نظر بسیار کم و ناچیز باشد ، تنها با یک بار تزریق چربی افراد می توانند به نتیجه دلخواه خود به سرعت دست یابند. اما در صورتی که این تکنیک در نواحی همچون باسن و سینه مورد استفاده قرار گیرد ، به تعداد جلسات بیشتری نیاز خواهد داشت ، که تمامی این موارد به نظر جراح بستگی داشته و از جانب ایشان به شما بیماران عزیز توصیه خواهد شد.

اقدامات قبل از پیوند چربی

 • بیمار به مدت سه روز قبل از مراجعه برای تزریق از داروهای رقیق کننده خون همچون وارفارین و آسپرین استفاده نکند.
 • بیمار به مدت سه روز قبل از مراجعه برای تزریق چربی از مصرف الکل و استعمال دخانیات جدا خودداری کنید.
 • پیش از مراجعه برای درمان با این روش استحمام کرده و بهداشت خود را رعایت کند.

 

تزریق چربی

 

فرایند تزریق چربی

برای اینکه بتوان سلول های چربی را به صورت یا بدن منتقل کرد ، لازم است چربی مورد نیاز از یکی از اندام های بدن استخراج شود. چربی استخراجی برای اینکه در تزریق استفاده شود ، نیاز به شسته شدن و پالایش دارد. سپس چربی پالایش شده ، توسط سوزن های مخصوص برای حجم دادن ، و زیباسازی و جوانسازی صورت یا بدن ، به ناحیه مورد نظر تزریق می شود. در بعضی از موارد برای اینکه نتیجه دلخواه برای بیمار حاصل شود ، لازم است کهاین روش چند بار تکرار شود. به طور کلی مراحل تزریق چربی عبارتند از :

 • مرحله اول : استخراج چربی

در این مرحله پزشک از خودتان کمک می گیرد ، تا با نظر شما ، از ناحیه ای در بدنتان که چربی در آن انباشته شده است ، فرایند استخراج چربی انجام شود. برای اینکار ابتدا ناحیه مورد نظر بی حس می شود. سپس برشی کوچک در آن ناحیه ایجاد می شود. برای استخراج چربی از یک دستگاه مکنده استفاده می شود. سپس محل زخم توسط بخیه بسته می شود.

 • مرحله دوم : پالایش و انتفال چربی

برای اینکه بتوان چربی استخراج شده در مرحله قبل را ، در ناحیه دیگری از بدن استفاده کرد ، نیاز است توسط فرایند پالایش چربی ، از طریق سانتریفیوژ کردن یا جداسازی و حذف ناخالصی ها ، چربی آماده تزریق شود. سپس سلول های چربی برای تزریق ، به سرنگ های کوچکتر با سوزن های مخصوص ، انتقال داده می شوند.

 • مرحله سوم : تزریق چربی

برای اینکه ناحیه مورد نظر برای تزریق آماده شود ، ممکن است جراح برای کاهش درد شما ، از بی حسی موضعی در این ناحیه استفاده کند. تا رسیدن ناحیه به حجم مورد نظر ، چند بار تزریق با سوزن در این ناحیه تکرار می شود. در هر بار ورود سوزن ، چربی های جدید که همان چربی طبیعی بدن شماست ، به دقت به بافت های چربی قبلی اضافه می شوند.

مراقبت های بعد از پیوند چربی

 1. در صورتی که از کانول های مخصوص جهت تزریق استفاده شود کبودی زیادی ندارد برای کاهش آن می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 2. ناحیه ای که چربی از آن جا برداشته شده است تا دو هفته باید توسط باند کشی یا گن محکم پوشانده شود.
 3. تا ده روز فرد از وارد کردن فشار شدید به ناحیه تزریق شده خودداری کند.
 4. سه هفته اول بعد از تزریق از قرار گرفتن در معرض آفتاب و گرمای شدید خودداری کنید.
 5. طی 72 ساعت بعد از تزریق هنگام دراز کشیدن دو بالش زیر سر خود قرار دهید.
 6. داروهایی را که پزشک برای تان تجویز کرده است را راس ساعت مصرف کنید.
 7. بیمار تا سه روز بعد از تزریق از داروهای رقیق کننده خون ، الکل و دخانیات استفاده نکند.
 8. ناحیه تحت درمان را با دقت ماساژ دهد.
 9. تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین که باعث تعرق می شود ، پرهیز کنید.
 10. تا 24 ساعت پس از تزریق چربی به صورت از لوازم آرایشی استفاده نشود.

کمپرس های سرد و تاثیر آن در کاهش عوارض تزریق

شما می توانید با بکارگیری از یک کمپرس یخ ، به صورت غیر مستقیم سبب کاهش التهاب ، کبودی و تورم دیگر عوارض این پروسه در مراقبت های بعد از تزریق چربی نیز شوید.

نکته: منظور از قرار دادن غیر مستقیم کمپرس های یخ ، قرار دادن آن ها در یک حوله و استفاده در محل مورد نظر می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراقبت های قبل و بعد از تزریق به مقالات جامعی که تهیه شده و در وب سایت موجود است ، مراجعه کنید.

سوالات متداول پیوند چربی

آیا این پروسه جوانسازی عوارضی را در پی دارد ؟

از آنجا که برای تزريق چربي از چربی های موجود در بدن خود فرد استفاده می شود ، هیچ عارضه ای نخواهد داشت و کاملا ایمن خواهد بود.

چه نکاتی را به هنگام شست و شوی محل تزریق چربی باید رعایت کنیم؟

لازم است در این مواقع توجه بسیاری به دمای آب مصرفی خود داشته باشید. هرگز از اب بسیار سرد و یا بسیار گرم استفاده نکنید ، زیرا دمای پایین آب می تواند سبب گلوله شدن چربی در زیر پوست و دفرمگی محل تزریق شود ، همچنین دمای بسیار بالا می تواند اثرات درمانی و زیبایی را کاهش دهد و در واقع سبب بی تاثیر بودن این تکنیک نیز شود. توصیه می شود در این مواقع از آب ولرم برای شست و شوی ناحیه مورد نظر خود استفاده کنید.

بهتر است از چه مواد غذایی بعد از پیوند پربی استفاده شود؟

رعایت روتین غذایی سالم جنبه های مثبت فراوانی داشته که در مراقبت های بعد از تزریق چربی نیز باید به آن توجه بسیاری نیز داشت. در ابتدا باید بگوییم کاهش وزن و یا آغاز یک برنامه غذایی رزیمی می تواند این پروسه را دچار اختلال کند ، بنابراین تا مدت زمانی که پزشک به شما توصیه می کند از آغاز این موارد خودداری کنید. اما استفاده از برخی مواد غذایی می تواند در کاهش التهاب و تاثیر گذاری بیشتر به شما کمک بسیار مفیدی کند ، برای مثال در این مواقع مصرف چربی های طبیعی مانند آووکادو ، ماهی غزل آلا و نارگیل ، بادام و محصولات غذایی دیگر نیز توصیه می شود.

 

بکارگیری از چربی بهتر است یا ژل؟

ارگ به دنبال یک پروسه زیبایی با ماندگاری بالا هستید ،  که تهاجم ناشی از آن بسیار کم باشد ، تزریق چربی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. در صورتی که تزریق ژل دارای ماندگاری بسیار کمتری نیز بوده و در بازه زمانی طولانی تاثیرات چشمگیری ندارد.

آیا محل زخم بعد از این پروسه باقی می ماند؟

پروسه تزریق چربی ، هیچ گونه برش و زخمی را ایجاد نخواهد کرد ، تنها در محل استخراج چربی برشی بسیار ظریف ایجاد شده که به مرور زمان و با بکارگیری از پماد های ترمیم کننده می توان آن را بهبود بخشید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.