امروزه راه های متفاوتی برای جوانسازی پوست وجود دارد که می توان به تزریق بوتاکس ، تزریق ژل ، مزوتراپی ، لیفت با نخ و تزریق چربی اشاره کرد.این پروسه یکی از روش های درمانی می باشد که حوزه زیبایی را با تحول چشم گیری مواجه کرده است و در کلینیک سپاهان اصفهان نیز توسط پزشک متخصص به انجام می رسد. در این روش درمانی از چربی خود بدن برای پیوند در نواحی مورد نظر استفاده می شود به این صورت که از چربی هایی که در شکم ، پهلو ، ران ها و بازو وجود دارد ، برداشته شده و در سانتریفیوژ با سرعت بالا چرخانده می شود تا سلول های چربی از ناخالصی ها جدا گردد و برای تزریق در ناحیه های تحت درمان آماده شود.

 

تزریق چربی

 

تزریق چربی چه کاربردهایی دارد ؟

 • بهبود خط اخم
 • بهبود خط خنده
 • زیبایی چانه
 • زیبایی گونه
 • چاق کردن ساق پا و باسن
 • جوانسازی پوست دست
 • از بین بردن چین و چروک موجود در صورت
 • انتقال چربی به زیر چشم برای از بین بردن سیاهی و چین و چروک اطراف آن

 مختصری در رابطه با پروسه تزریق چربی

در واقع باید گفت که این روش زیبایی و جوانسازی ، برای اشخاصی مناسب است که در اثر عوامل مختلف محیطی ، افزایش سن و غیره ، شاهد فرو رفتگی و کاهش حجم گوشه و کنار چهره خود شده اند. به عبارتی از دست دادن چربی قسمت هایی از صورت همچون زیر چشم ، گونه ها ، خط فک و غیره سبب نمایان شدن استخوان های صورت فرد و پیر و خسته بودن آن می شود. با تزریق چربی در حجمی مناسب ، وضعیت ظاهری چهره داوطلب بهبود یافته و بار دیگر زیبایی به چهره او باز می گردد. از این رو پزشک با استخراج چربی از نواحی مختلف بدن مراجعه کننده ، همانند ران ، شکم و غیره ، چربی حاصل را پس از طی فرایندهای استاندارد ، به نواحی مورد نیاز فرو رفته چهره تزریق می کند. همچنین باید گفت که نگران بروز عوارض حاد پس از تزریق چربی نباشید ، زیرا این چربی از بدن شما گرفته شده و به دلیل سازگاری با پوست و بافت ها ، واکنشی از خود نشان نمی دهند.

سن مناسب جهت تزریق چربی

این پروسه جوانسازی دارای طرفداران بسیار زیادی می باشد ، در این میان بهتر است بدانید که این پروسه دارای محدودیت سنی نبوده و با توجه به آن که بسیار کم تهاجم است افراد در هر سنی می توانند از آن استفاده کنند. اما پزشک توصیه می کند افراد زیر 18 سال و بالای 80 سال ، برای بکارگیری از پیوند چربی اقدام نکنند. در صورتی که  زیبا جویان بازه سنی 18 الی 75 سال از اصلی ترین کاندیدا شناخته می شوند.

آیا پیوند چربی نیازمند ترمیم است؟

بهتر است بدانید که بر خلاف تزریق بوتاکس و فیلر ، پروسه تزریق چربی نیازمند ترمیمی و تزریق مجدد نمی باشد. البته به منظور رسیدن به نتیجه ای ایده آل ممکن است پزشک توصیه کند تا زیبا جو مجدد تزریق را انجام دهد.

تزریق چربی چه مزایایی دارد ؟

 1. مقرون به صرفه می باشد.
 2. ایمنی بالایی دارد.
 3. این روش درمانی ایجاد آلرژی و حساسیت نمی کند.
 4. نتایج پس از مدت کوتاهی قابل مشاهده می باشد.
 5. نتایج حاصل از این روش بلند مدت می باشد.

آیا تاثیرات چربی دائمی است ؟

بسیاری از افراد قبل از اقدام به جوانسازی پوست با این روش می خواهند بدانند ماندگاری تزريق چربي چقدر است. باید به آن ها پاسخ داد این روش طی تحقیقاتی که انجام شده است تزریق چربی به عنوان یکی از پرکننده های دائمی شناخته شده است. البته این پروسه جوانسازی حتما باید دو تا سه بار ترمیم شود تا ماندگاری دائمی پیدا کند. در غیر اینصورت ۷۰ درصد چربی منتقل شده در مرحله اول جذب می شود.

تعداد جلسات مورد نیاز این پروسه چقدر است؟

در صورتی که مشکلات موجود در نواحی مورد نظر بسیار کم و ناچیز باشد ، تنها با یک بار تزریق چربی افراد می توانند به نتیجه دلخواه خود به سرعت دست یابند. اما در صورتی که این تکنیک در نواحی همچون باسن و سینه مورد استفاده قرار گیرد ، به تعداد جلسات بیشتری نیاز خواهد داشت ، که تمامی این موارد به نظر جراح بستگی داشته و از جانب ایشان به شما بیماران عزیز توصیه خواهد شد.

اقدامات قبل از پیوند چربی

 • بیمار به مدت سه روز قبل از مراجعه برای تزریق از داروهای رقیق کننده خون همچون وارفارین و آسپرین استفاده نکند.
 • بیمار به مدت سه روز قبل از مراجعه برای تزریق چربی از مصرف الکل و استعمال دخانیات جدا خودداری کنید.
 • پیش از مراجعه برای درمان با این روش استحمام کرده و بهداشت خود را رعایت کند.

 

تزریق چربی

 

روش های برداشت چربی

بادی جت

این روش درد و آزار کمتری نسبت به شیوه های دیگر برای مراجعه کننده به همراه دارد و بدیهی است که به جهت آسیب ناچیزی که به بافت ها وارد می شود ، تورم کم تری در موضع رخ  خواهد داد. به جهت دیگر جریان آب ملایمی در موضع ، سبب شلی چربی ، محکمی اعصاب و همچنین مویرگ ها شده که به اجزای دیگر لطمه کمی وارد کند.

روش دستی

این شیوه از بادی جت قدیمی تر است. پزشک در این تکنیک ، برشی بسیار ظریف در ناحیه ایجاد می کند تا فضایی مناسب در خصوص تخلیه چربی آماده کند. در نهایت چربی به وسیله سرنگ هایی که دقیقا به همین جهت ساخته شده اند ، از بدن استخراج می شود.

نانوفت و میکروفت

ابتدا در روش میکروفت ، ابعاد سلول های چربی خرد و سپس در موضع مورد نظر تزریق تا از گلوله شدن چربی در زیر پوست جلوگیری کند. با استفاده از فیلترهای مخصوص در تهیه نانوفت ، سلول‌های چربی در ابعادی بسیار ریز با مخلوط همگن و خالصی که سرشار از سلول‌های بنیادین چربی است تبدیل می شود. تزریق چربی همانند ژل قدرت حجم‌ دهی بالایی ندارد اما جوانساز فوق‌العاده ای است.

ماندگاری تزریق چربی چقدر است؟

به طور کلی در جوانسازی پوست توسط این متد می توان یقین داشت که چربی همچون پیوند بافتی از یک ناحیه بدن به قسمت دیگر است. حدودا ۳۰ تا ۴۰ درصد از سلول های تزریق شده چربی ماندگار بوده و قابلیت پیوند با بافت های بدن و همچنین دریافت خون را دارد. به عبارتی می توان گفت که چربی به عنوان بافتی زنده در محل تزریق زیست می کند. البته نکته مهم اینجاست که میزان ماندگاری این فرایند زیبایی ، به عواملی مانند ناحیه برداشت و کاشت آن بستگی دارد. به همین جهت داوطلب دو الی سه بار پس از تزریق چربی ویزیت می شود تا تکرار تزریق در صورت نیاز انجام شود

فرایند تزریق چربی

برای اینکه بتوان سلول های چربی را به صورت یا بدن منتقل کرد ، لازم است چربی مورد نیاز از یکی از اندام های بدن استخراج شود. چربی استخراجی برای اینکه در تزریق استفاده شود ، نیاز به شسته شدن و پالایش دارد. سپس چربی پالایش شده ، توسط سوزن های مخصوص برای حجم دادن ، و زیباسازی و جوانسازی صورت یا بدن ، به ناحیه مورد نظر تزریق می شود. در بعضی از موارد برای اینکه نتیجه دلخواه برای بیمار حاصل شود ، لازم است کهاین روش چند بار تکرار شود. به طور کلی مراحل تزریق چربی عبارتند از :

 • مرحله اول : استخراج چربی

در این مرحله پزشک از خودتان کمک می گیرد ، تا با نظر شما ، از ناحیه ای در بدنتان که چربی در آن انباشته شده است ، فرایند استخراج چربی انجام شود. برای اینکار ابتدا ناحیه مورد نظر بی حس می شود. سپس برشی کوچک در آن ناحیه ایجاد می شود. برای استخراج چربی از یک دستگاه مکنده استفاده می شود. سپس محل زخم توسط بخیه بسته می شود.

 • مرحله دوم : پالایش و انتفال چربی

برای اینکه بتوان چربی استخراج شده در مرحله قبل را ، در ناحیه دیگری از بدن استفاده کرد ، نیاز است توسط فرایند پالایش چربی ، از طریق سانتریفیوژ کردن یا جداسازی و حذف ناخالصی ها ، چربی آماده تزریق شود. سپس سلول های چربی برای تزریق ، به سرنگ های کوچکتر با سوزن های مخصوص ، انتقال داده می شوند.

 • مرحله سوم : تزریق چربی

برای اینکه ناحیه مورد نظر برای تزریق آماده شود ، ممکن است جراح برای کاهش درد شما ، از بی حسی موضعی در این ناحیه استفاده کند. تا رسیدن ناحیه به حجم مورد نظر ، چند بار تزریق با سوزن در این ناحیه تکرار می شود. در هر بار ورود سوزن ، چربی های جدید که همان چربی طبیعی بدن شماست ، به دقت به بافت های چربی قبلی اضافه می شوند.

چه افرادی کاندید مناسبی برای تزریق چربی هستند؟

از موثرترین و ماندگارترین تغییراتی که با افزایش سن افراد به وجود می آید ، کاهش الاستین و کلاژن سازی بدن می باشد که سبب می شود در قسمت های مختلف بدن حجم چربی پوست کاهش یابد. این حجم چربی از دست رفته با تکنیک های بسیاری در از بین بردن چین و چروک ها جایگزین می شود که یکی از آن ها تزریق چربی می باشد که در واقع نقش بسزایی در جوانسازی صورت ایجاد می کند. افراد کاندید جهت انجام این فرایند زیباسازی باید تحت مشاوره با متخصص تزریق چربی قرار گیرند که ایشان تشخیص دهد آیا این داوطلبان ، گزینه مناسبی می باشند یا خیر. نکته مهم در انجام کلیه روش های زیبایی ، داشتن سلامت روحی و روانی و انتظارات واقع بینانه متقاضی است که از این طریق بهره مند شوند. داوطلبان همچنین باید در بدنشان چربی کافی برای برداشت داشته باشند. نکته دیگری که برای مراجعه کنندگان تزریق چربی باید در نظر گرفته شود این است که به ثبات وزنی مناسب رسیده باشند. تزریق چربی بیشتر برای افراد جوانی مناسب است که در نقاط خاصی از صورت شان به نقص و یا کمبود حجم دچار شده باشند که باعث جبران حجم از بین رفته چربی پوست می شود. افتادگی چانه اصلاح فرم لب ها ، فرورفتگی گونه و وجود خطوط عمیق حاصل از افزایش سن در یک سوم قسمت پایین صورت اثر پتوز ایجاد می کند. معمولاً در دو سوم بالایی صورت و نواحی آتروفیک ، متدی طبیعی در جهت زیبایی و ترمیم اعمال می شود. همچنین این روش برای مراجعه کنندگانی مناسب است که چربی موجود در نواحی مختلف بدنشان به دلیل سوختگی ، ضربه و یا عارضه هایی از قبیل ایدیوپاتیک ، اسکلرودنا ، آتروفی و لیپودیستروفی از بین رفته باشد و بتوان با تزریق چربی آن ها را پر کرد.

مراقبت های بعد از پیوند چربی

 1. در صورتی که از کانول های مخصوص جهت تزریق استفاده شود کبودی زیادی ندارد برای کاهش آن می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 2. ناحیه ای که چربی از آن جا برداشته شده است تا دو هفته باید توسط باند کشی یا گن محکم پوشانده شود.
 3. تا ده روز فرد از وارد کردن فشار شدید به ناحیه تزریق شده خودداری کند.
 4. سه هفته اول بعد از تزریق از قرار گرفتن در معرض آفتاب و گرمای شدید خودداری کنید.
 5. طی 72 ساعت بعد از تزریق هنگام دراز کشیدن دو بالش زیر سر خود قرار دهید.
 6. داروهایی را که پزشک برای تان تجویز کرده است را راس ساعت مصرف کنید.
 7. بیمار تا سه روز بعد از تزریق از داروهای رقیق کننده خون ، الکل و دخانیات استفاده نکند.
 8. ناحیه تحت درمان را با دقت ماساژ دهد.
 9. تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین که باعث تعرق می شود ، پرهیز کنید.
 10. تا 24 ساعت پس از تزریق چربی به صورت از لوازم آرایشی استفاده نشود.

دلایل انجام تزریق چربی

تزریق چربی در واقع یکی از پروسه های زیبایی است که در امروزه بسیار رواج داشته و طرفداران بسیاری را به سوی خود جذب کرده است. این فرایند کاربردهای بسیاری دارد که می توان توسط تزریق چربی برای اصلاح و تغییر شکل یک ناحیه و بزرگ کردن آن ، جوانسازی و یا ترمیم اسکارها از آن استفاده کرد. با این پروسه می توان از بروز علائمی مانند افتادگی ، پیری که سبب از بین رفتن حجم نواحی مختلف بدن می شود ، جلوگیری کرد.

چربی در چه نواحی از بدن بیشتر تزریق می‌شود؟

همان طور که بارها ذکر کردیم تزریق چربی برای پر کردن نواحی از بدن است که به دلایل مختلفی حجم کمی دارند. از این پروسه می توان برای رفع چین و چروک چهره افراد  نیز استفاده کرد. نواحی از بدن که چربی در آن تزریق می شود عبارتند از قسمت های مختلف صورت ، دست ، باسن ، سینه ، ، پاهای ضربدری برای ظاهری زیباتر ، سفت کردن واژن و غیره که همگی نه تنها باعث جوانسازی بلکه افزایش اعتماد به نفس و کیفیت بالای زندگی می شود.

دوره نقاهت پس از تزریق چربی

پس از این پروسه زیبایی ، فرد طی دوره ای کوتاه در حدود ۵ الی ۷ روز به کبودی دچار می شود که این مساله به مرور زمان برطرف می شود. به طور کلی راهکارهایی برای رفع این مشکل جانبی وجود دارد که استفاده از کمپرس سرد یکی بهترین موارد رفع آن می باشد. دکتر محمد طالبی ، برای کاهش این عارضه کوتاه مدت و طبیعی بعد از پایان تزریق چربی ، اقدام به تجویز داروهایی می کند که توصیه می شود مصرف آن ها تا پایان درمان ، ادامه یابد. اغلب التهاب پس از این پروسه ، طی  ۲ هفته ابتدایی به اوج خود رسیده و به مرور زمان بعد از آن برطرف می شود. متقاضی پس از تزريق چربی ، در انجام فعالیت های معمولی روزمره خود با هیچ گونه محدویتی مواجه نمی شود. اما توصیه می کنیم ، تا مدتی که پزشک توصیه می کند از انجام فعالیت های سنگین اجتناب شود.

هزینه تزریق چربی

با توجه به اینکه مقدار تزریق چربی و نیز تعداد دفعات تکرار آن برای هرداوطلبی متفاوت می باشد ، قیمت مشخصی را نمی توان برای آن تعیین کرد. از این رو باید گفت براورد این پروسه به تخصص و تجربه پزشک ،  مکان جغرافیایی مطب ، میزان چربی تزریق شده و غیره بستگی دارد و نمی توان قیمت مشخصی را برای تمام افراد اعلام کرد. از این رو توصیه می کنیم که به کلینیک سپاهان با دکتر محمد طالبی متبحر و ماهر مراجعه کنید تا طی مشاوره با ایشان از مبلغ نهایی به طور دقیق مطلع شوید. نکته دیگر اینکه ، بیمه هزینه تزریق چربی را به دلیل فرایندی زیبایی محسوب می شود تقبل نمی کند.

کمپرس های سرد و تاثیر آن در کاهش عوارض تزریق

شما می توانید با بکارگیری از یک کمپرس یخ ، به صورت غیر مستقیم سبب کاهش التهاب ، کبودی و تورم دیگر عوارض این پروسه در مراقبت های بعد از تزریق چربی نیز شوید.

نکته: منظور از قرار دادن غیر مستقیم کمپرس های یخ ، قرار دادن آن ها در یک حوله و استفاده در محل مورد نظر می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراقبت های قبل و بعد از تزریق به مقالات جامعی که تهیه شده و در وب سایت موجود است ، مراجعه کنید.

سوالات متداول پیوند چربی

آیا این پروسه جوانسازی عوارضی را در پی دارد ؟

از آنجا که برای تزريق چربي از چربی های موجود در بدن خود فرد استفاده می شود ، هیچ عارضه ای نخواهد داشت و کاملا ایمن خواهد بود.

چه نکاتی را به هنگام شست و شوی محل تزریق چربی باید رعایت کنیم؟

لازم است در این مواقع توجه بسیاری به دمای آب مصرفی خود داشته باشید. هرگز از اب بسیار سرد و یا بسیار گرم استفاده نکنید ، زیرا دمای پایین آب می تواند سبب گلوله شدن چربی در زیر پوست و دفرمگی محل تزریق شود ، همچنین دمای بسیار بالا می تواند اثرات درمانی و زیبایی را کاهش دهد و در واقع سبب بی تاثیر بودن این تکنیک نیز شود. توصیه می شود در این مواقع از آب ولرم برای شست و شوی ناحیه مورد نظر خود استفاده کنید.

بهتر است از چه مواد غذایی بعد از پیوند چربی استفاده شود؟

رعایت روتین غذایی سالم جنبه های مثبت فراوانی داشته که در مراقبت های بعد از تزریق چربی نیز باید به آن توجه بسیاری نیز داشت. در ابتدا باید بگوییم کاهش وزن و یا آغاز یک برنامه غذایی رزیمی می تواند این پروسه را دچار اختلال کند ، بنابراین تا مدت زمانی که دکتر طالبی به شما توصیه می کند از آغاز این موارد خودداری کنید. اما استفاده از برخی مواد غذایی می تواند در کاهش التهاب و تاثیر گذاری بیشتر به شما کمک بسیار مفیدی کند ، برای مثال در این مواقع مصرف چربی های طبیعی مانند آووکادو ، ماهی غزل آلا و نارگیل ، بادام و محصولات غذایی دیگر نیز توصیه می شود.

 

بکارگیری از چربی بهتر است یا ژل؟

اگر به دنبال یک پروسه زیبایی با ماندگاری بالا هستید ،  که تهاجم ناشی از آن بسیار کم باشد ، تزریق چربی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. در صورتی که تزریق ژل دارای ماندگاری بسیار کمتری نیز بوده و در بازه زمانی طولانی تاثیرات چشمگیری ندارد.

آیا محل زخم بعد از این پروسه باقی می ماند؟

پروسه تزریق چربی ، هیچ گونه برش و زخمی را ایجاد نخواهد کرد ، تنها در محل استخراج چربی برشی بسیار ظریف ایجاد شده که به مرور زمان و با بکارگیری از پماد های ترمیم کننده می توان آن را بهبود بخشید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • چهار × 3 =