جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ، یک جراحی زیبایی می باشد که با هدف اصلاح ایرادات پلک و ایجاد ظاهری شاداب تر و جوان تر برای افراد انجام می شود.

تاثیر پلک ها در زیبایی

تمامی اجزای صورت بر زیبایی چهره تاثیر گذاراند ، ولی چشم ها جایگاه ویژه تری داشته و از نظر زیبایی شناسی ، مهم ترین جز موجود در چهره می باشند. چشم ها حالات خلقی و هیجانی افراد را منعکس می کنند و می توان گفت که دریچه روح آن ها می باشند.

نشانه های پیری در پلک ها ، خیلی سریع تر از باقی اجزای صورت نمایان می گردند که دلیل آن می تواند پرکاری یا کم کاری تیروئید ، کهولت سن و غیره باشد.

بروز پف در پلک ها و افتادگی آن ها از عوارض شایعی است که به دلایل ذکر شده در پلک ها ایجاد شده و ظاهر چشم ها و به طور کلی زیبایی و شادابی چهره را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب ناراحتی افراد و مراجعه آن ها به جراحان زیبایی می شود.

جراحی پلک

عمل جراحی پلک

جراحی زیبایی پلک که به آن بلفاروپلاستی نیز اطلاق می شود ، می تواند بر روی پلک بالا ، پایین یا هر دو انجام شود که هر کدام از آن ها هزینه های مختلفی را در بر می گیرد.

مکان ایجاد برش در جراحی پلک بالا بر روی چین هایی است که به طور طبیعی بر روی پلک ها قرار دارند ، به همین دلیل احتمال باقی ماندن اثر آن ها بعد از جراحی زیبایی پلک بسیار کم می باشد.

در بلفاروپلاستی پلک بالا ابتدا پوست اضافی برداشته می شود و اگر در زیر آن کیسه های چربی وجود داشته باشد ، چربی های اضافی نیز برداشته شده و سپس محل برش ها بخیه زده می شود. محل ایجاد برش در بلفاروپلاستی پلک پایین ، اگر میزان بیرون زدگی چربی ها و پف پلک زیاد باشد ، درست در زیر خط مژه ها خواهد بود ؛ ولی اگر میزان آن معمولی یا کم باشد چربی ها را می توان با ایجاد برش سطحی خارج نمود.

عوارض ناشی از جراحی پلک

بعد از جراحی پلک و به دلیل تغییرات صورت گرفته در پلک ها ممکن است که اطراف چشم مقداری متورم و کبود شود که این ورم و کبودی بعد از گذشت دو هفته و به تدریج کمتر خواهد شد. همچنین این امکان وجود دارد که چشم ها دچار خشکی شوند که امری طبیعی بوده و با استفاده از برخی پمادها و قطره های چشمی قابل رفع می باشد.

جراحی پلک چه کاربردهایی دارد؟

 1. از بین بردن شل شدن پوست یا ایجاد افتادگی و چین و چروک در پلک ها
 2. کمک به بهبود بینایی در مواردی که افتادگی پلک ناشی از سنگینی پلک اتفاق می افتد
 3. از بین بردن تورم و پف در پلک ها و زیر چشم ها
 4. حذف چربی ها و پوست های اضافی در پلک ها و کاهش میزان چین و چروک
 5. جوانسازی در ناحیه پلک ها و افزایش میزان اعتماد به نفس در فرد

اقدامات قبل از جراحی بلفاروپلاستی

 • این جراحی معمولا از طریق بی حسی موضعی یا تجویز داروی آرامبخش از طریق خوراکی یا تزریقی انجام می شود. برای این که بتوانید جراحی موفقی را پشت سر بگذارید لازم است پیش از عمل این موارد را رعایت کنید:
 • به مدت 1 الی 2 هفته قبل از جراحی از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده نکنید.
 • روز جراحی داروهایی که معمولا مصرف می کنید با خود همراه داشته باشید.
 • قبل از عمل بلفاروپلاستی صورت خود را بشویید و آرایش نداشته باشید.
 • بهتر است یک نفر شما را همراهی کند و بتواند حدالامکان چند ساعت از شما مراقبت نماید.

جراحی پلک

عوارض مراجعه به مراکز نامعتبر برای عمل بلفاروپلاستی

انتخاب یک جراح کارآزموده و دارای مهارت و یک مرکز معتبر برای انجام عمل بلفاروپلاستی باعث می شود در بیشتر موارد عوارضی بعد از جراحی ایجاد نشود و یا عوارض خفیفی بروز کند. با این حال اگر در انتخاب جراح و مرکز زیبایی دقت نکنید ممکن است مخاطرات جبران ناپذیر زیر برایتان ایجاد شود:

 1. ایجاد عفونت در پلک
 2. بروز دوبینی
 3. وجود عدم تقارن بین پلک ها
 4. عدم قرار گیری صحیح پلک ها
 5. ایجاد بی حسی دائمی در پلک ها
 6. عدم برطرف شدن جای زخم و ایجاد اسکار
 7. ایجاد کوتاهی در پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی نیز همانند سایر عمل های زیبایی ، شامل دوره بهبودی می باشد ؛ داشتن اطلاعات در رابطه با دوره پس از جراحی به اندازه فرایند عمل ، دارای اهمیت می باشد ؛ به همین علت ، در ادامه به توضیح در ارتباط با این موضوع پرداخته ایم ؛ با ما همراه باشید.

 • در ابتدای دوره بهبودی جراحی پلک ، افراد ممکن است با احساس درد خفیف ، تورم ، قرمزی ، سفتی پلک ها و از این قبیل موارد رو به رو شوند که جای هیچ گونه نگرانی ندارد ؛ چرا که ، مسئله ای طبیعی بوده و به مرور از بین می رود ؛ لازم به ذکر است ، رعایت توصیه های پزشک موجب تسریع در بهبودی موارد ذکر شده نیز می گردد .
 • توصیه می شود در 24 ساعت ابتدایی پس از جراحی زیبایی پلک ، تنها نمانده و یک فرد همراه شما باشد.
 • در دوران نقاهت جراحی پلک ، باید فعالیت های خود را محدود کرده و از انجام فعالیت های سنگین ، اجتناب نمایید.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک ، می تواند موجب تسکین درد ناشی از جراحی شده و از بروز بسیاری از خطرات ؛ از جمله عفونت و از این قبیل موارد جلوگیری نمایند ؛ بنابراین ، در مصرف آن ها دقت نمایید.
 • با استفاده از کمپرس یخ می توان موجب کاهش تورم ناشی از بلفاروپلاستی شد ؛ بنابراین ، استفاده از آن را فراموش نکنید.
 • برش های ناشی از عمل جراحی بلفاروپلاستی ، پانسمان نمی شوند و بر روی آن ها پماد زده می شود که ممکن است ، موجب تاری دید شود ؛ بنابراین ، در این باره نگران نباشید.
 • استفاده از قطره چشم موجب مرطوب شدن و طراوت چشم ها می گردد ؛ تحت نظر پزشک از آن استفاده نمایید.

هزینه عمل بلفاروپلاستی

هزینه عمل جراحی پلک با توجه به معیار های مختلفی تعیین می شود و نمی توان برای بلفاروپلاستی هزینه ثابتی در نظر گرفت. هزینه آزمایش های قبل از جراحی، دستمزد جراح، ناحیه جراحی (پلک بالا یا پایین یا هر دو پلک)، هزینه داروها و مراقبت های بعد از جراحی و … از جمله عواملی هستند که می توانند در میزان هزینه های بلفاروپلاستی تاثیر گذار باشند.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • یک × 3 =

Call Now Button